Brněnská Kamenka ožije ZeMěKočkami, Literární Františkovy Lázně odstartují kočičí aukcí

Literární Františkovy Lázně odstartují kočičí aukcí

 .

Další olejomalby z cyklu ZeMěKočky a v pořadí patnáctý aukční obraz, tentokrát pro útulek v Karlovarském kraji, to jsou nejnovější počiny brněnské výtvarnice Romany Štrynclové. Zatímco s novými kočkami na plátně se představí v polovině října na domácí půdě v brněnské Kamenné kolonii, aukce obrazu kočky Pepinky odstartuje festival Literární Františkovy Lázně (LFL) v Turistickém infocentru v Chebu.

 .

„Název ZeMěKočky vystihuje i genius loci místa, které pro mne bylo při malování nových obrazů inspirací. Tuto výstavu především věnuji kočkám z Kamenky,“ vyslovila se Romana Štrynclová. Vernisáž se uskuteční v neděli 14. října od 16 hodin v místním Duck baru a spoluzahájí ji zpěvák Karel Heřman. Vedle olejomaleb z cyklu ZeMěKočky budou k vidění i díla ze souboru ZeMě a FELIDAE a svého ztvárnění se dočká i pojem „duck“.

 .

Patnáctá aukce pro kočičí útulky přinese příběh kočky se šťastným koncem. Ve prospěch útulku Konec toulání s depozity v Kraslicích a Sokolově namalovala Romana obraz kočky Pepinky. Ač patřila k nejstarším obyvatelkám útulku (měla něco kolem čtrnácti let), našla kočička po čtyřech letech pobytu v depozitu nový domov.

 .

Každému předváděla, jak se umí mazlit, ale domů si ji nikdo nevzal. To se ale změnilo, když si u mě lidé vybrali mladou plašší kočičku, s níž se adopce nepovedla. Postavila si hlavu, žila pod postelí a byla agresivní, takže jsem si ji musela vzít zpět. A protože ti lidé chtěli mazlivou kočičku a Pepinka se jim při jejich návštěvě předváděla s plnou parádou, udělali rodinnou radu a všichni se shodli na tom, že Pepi si jejich péči zaslouží, protože jinou šanci už asi mít nebude. Nyní je Pepi neskutečně šťastná a ti lidé také. Od prvního krku ven z přepravky se u nich tvářila, jako by tam byla odjakživa. Fotky mi posílají každých pár dnů,“ popsala osud Pepinky zakladatelka útulku Alexandra Jančová.

 .

Pepinka by se klidně mohla stát útulkovým inventářem, ale nakonec i ona poznala, co je to mít domov, což bývá u starších kočiček dost problematické. Proto si ji také Konec toulání vyvolil jako aktérku aukčního obrazu. „Poprvé jsem malovala zavřené oči. Pepinka leží na knize coby účastnice literárního festivalu, obklopená polštáři s chodskými vzory, a to vše je jakýmsi symbolem pohody v novém domově,“ vyjádřila se Romana.

 .

Útulek Konec toulání, přechodný domov pro opuštěné a zatoulané kočky, započal svou činnost ještě před rokem 2010. Opuštěných koček však stále přibývalo a péče o ně byla finančně víc a víc náročná, proto vzniklo občanské sdružení. Od roku 2014 fungují depozita Kraslice a Sokolov. Kočky mají na obou místech volnost, dostatek krmení, jsou v perfektní kondici a čekají na své nové majitele.

 .

Účast Romany Štrynclové na festivalu LFL, jehož program se vedle lázeňského města odehrává také v Chebu a Hazlově, není náhodná. K hlavním organizátorům akce patří spisovatelka a básnířka Alenka Vávrová, autorka několika básnických sbírek a rovněž milovnice koček. Každý z obrazů Romany Štrynclové z cyklu Souhvězdí Bohumila Hrabala je obohacen její básní a stejně tak její básně doprovázejí i aukční olejomalby. Zahájení výstavy i vyhlášení dražby obrazu kočky Pepinky se uskuteční hned v první den festivalu 1. listopadu 2018 v chebském infocentru.

 .

Rodačka z Brna, která v roce 1991 získala tituly Miss Morava a Miss Sympatie. Poté se nevěnovala modelingu, ale coby „zběhlá“ studentka architektury setrvala v umělecké oblasti. Byla spoluzakladatelkou prvního umělecko-obchodního centra „Zadní trakt“ (Brno, 1993), své výtvarné nadání promítala do módních návrhů pod značkou „Romy Rose“ (šaty z jejích kolekcí si vybrala např. i Chantal Poullain), pořádala společenské akce a spolupracovala s modelingovými agenturami jako choreografka.

.

V současné době především maluje. V její tvorbě převažují oleje, ale ráda se vrací i k perokresbě a akvarelu. První dvojvýstava olejomaleb se uskutečnila 1. listopadu 2oo1 v Galerii Milana Zezuly v Městském divadle Brno a kavárně Galeryje (Brno, Lidická). Od roku 2o11 působí jako kurátorka v několika galeriích. Cit pro výtvarno projevila i v sérii gastronomických večerů s názvem KULINARIUM, v nichž se snoubí lahodné pokrmy s vernisážemi výstav. KULINARIA pořádá od roku 2o12 a zatím má na svém kontě 3o tematických menu. Úzce spolupracuje s kočičími útulky, pro které ve spojení s výstavami od roku 2o14 pravidelně organizuje aukce kočičích obrazů. Ve prospěch útulků už vydražila své olejomalby za více než 1oo tisíc korun.

.

Téměř všechny Romaniny výtvarné projekty vznikají v úzkém propojení s texty mnoha forem (básně, povídky, symboly). Pro obrazy z cyklu „Královny slz a ostružin“ (2o11) se staly inspirací básně ze stejnojmenného almanachu současné ženské milostné poezie, v němž publikovalo svou tvorbu 44 současných českých básnířek. Almanach uspořádala k vydání spisovatelka Sylva Lauerová, Romana je autorkou obrazu, který tvoří obálku knihy.

Od roku 2o13 pracuje na souboru kočičích olejomaleb. Výstavy bývají spojené se zmiňovanými dražbami pro kočičí útulky. Stále se rozrůstající kolekce nese název „Souhvězdí Bohumila Hrabala“ a náleží k ní i básně Aleny Vávrové. Ta se s Bohumilem Hrabalem osobně znala a jako jediná v historii obdržela cenu z jeho nadace.

.
V roce 2o14 se zrodil projekt „KOČKA DENNĚ“, soubor 365 perokreseb. Výběr z této série byl prezentován na mezinárodní výstavě v Nové Manéži v Moskvě „Котики в Манеже – Pussycats at the Manege“ (2o14/ 2o15), jež poukazovala na fakt, že kočky vždy tvořily nedílnou součást výtvarného umění. Některé perokresby doplnily texty v almanachu KOČKOVÁNÍ, jeho obálku zdobí obraz „P. D.“  Pro Kočky SOS Hodonín byl na rok 2o16 vydán první Romanin autorský a zároveň sponzorský kalendář s kočičími i lidskými jmény.

.
Od léta 2o16 rozšiřuje kolekce „ZeMě“ a „ZeMěKočky“, útržky poskládané z cest, pocitů a snů. V souboru „ZeMě“ se objevují olejomalby rytíře, králíčka i fotbalový míč a nechybí ani všudypřítomné kočky. Jako malý kvíz jsou ukryty v každém obrazu. V „ZeMěKočkách“ pak (na větších formátech) hrají kočky hlavní roli. Průběžně vznikají grafiky na motivy básní Aleny Vávrové a také práce ze souboru „BÁBY“, což jsou variace na téma jedné konkrétní básně.

.
Gurmánský projekt KULINARIUM dal vzniknout souboru grafik „Kuliohlédnutí“. Ve zkratce přinášejí vtipné propojení menu a rukopisu autora, který při dané gastronomické akci vystavoval, s nímž Romana tvůrčím způsobem nakládá.

.

Zatím nejnovějším počinem je založení první autorské kočičí galerie FELIDAE v Cafe&Wine Adamov (srpen 2017), nabízející průřez kočičí tvorbou autorky.

.

Realizované aukční výstavy pro kočičí útulky:

Brněnský Max – domov pro kočky, z. s., Svoboda zvířat Plzeň – Sekce na ochranu koček, Kočky SOS Hodonín, Útulek Tibet, Kočičí oáza Holubice, Kočky Bohumín, Pražský spolek ochránců zvířat, Kočičí naděje, z. s., Kočičí depozitum Flíček, z. s., Pozor kočka!, Opuštěné kočičí tlapky Brno, Zatoulané štěstí Kroměříž, Světluška Svitavy, LuckyCats Brno-Ostopovice.