O festivalu

Vážení literární přátelé,

.

v letošním roce musel z mnoha důvodů náš česko-německý literární festival trochu „zeštíhlet“.

Trvá pouze jeden rozšířený víkend, od 17. – 21.10.2019. Přesto jsme se snažili připravit pro vás pestrý a hodnotný program.

.
Hlavní mediální tváří  je letos po Haničce Maciuchové,  český spisovatel, Michal Viewegh.

.

Kdo myslí na zítřky, seje mrkev.

  Kdo myslí na roky dopředu, vysazuje stromy.

  Kdo myslí na tisíciletí, stará se o děti.

 .

V duchu tohoto hesla jsme letos zaměřili větší pozornost na žáky základní školy. Tucet spisovatelů, výtvarníků, muzikantů, mezi nimi  také jeden germanista, povede v rámci jedné vyučovací hodiny v deseti třídách tvůrčí dílny. Odehraje se i setkání s dětmi ve školní aule. Od literární soutěže jsme pro nezájem žáků ustoupili.

.

Můžete se těšit na Slamerku Kláru, slam peoetry již k našemu festivalu patří. Také vás jistě potěší výstava obrazů rodáka z Mariánských Lázní, Richarda Švandrlíka, který dlouhodobě žije a tvoří v Norimberku. Je pořádána tradičně jako Chebská literární lázeň v Infocentru a na vernisáži zahraje Dita Hanzelová. Večer vás pozveme také již tradičně do chebské knihovny, kde se bude křtít básnická sbírka „Tři čtvrtě na smrt“,  Má půvabné ilustrace Jiřího Slívy a spáchala ji moje maličkost.

.

Tradičně budete moci navštívit několik česko- německých čtení.

.

Zajímavostí a překvapením bude vystoupení švédsko-dánské delegace spisovatelů a hudebníků.

.

Že se vůbec letošní ročník koná, děkujeme především městu Františkovy Lázně, jmenovitě jeho starostovi, Janu Kuchařovi,  Také německým partnerům, Petru Nürmbergerovi a německé

spisovatelce, Sabině Dittrich. PEN klubu děkujeme za záštitu.

.

Všem sponzorům za krásné ubytování pro účastníky festivalu.

.

Díky našemu národnímu dopravci ČD, a.s.  ( jmenovitě panu Vladimíru Omelkovi a  německému Oberpfalzbahnu ) může i letos vyjet náš Happeningový vlak, tentokrát v sobotu 19.10.,a ten se těší velké popularitě. Ve vlaku bude opět mnoho pokřtěných knih, nebudou chybět ani  „Literáti na trati“ z dílny spisovatele Fandy Tylšara.

.

Ostatní se dozvíte z letošního programu na tomto webu, za nějž děkujeme spisovateli Martinu Zborníkovi, který se o něj už od samého začátku stará.

.

Těšíme se na vás !

.

vaše

.

Alena Alenka Vávrová,

básnířka, spisovatelka