Luboš Y. Koláček

Luboš Y. Koláček

Básník a spisovatel (autor více než čtyřiceti knih); novinář (redaktor, reportér, šéfredaktor), dnes nezávislý publicista (dlouholetý člen Syndikátu novinářů ČR); filmový, televizní a rozhlasový scénáristafotograf (např. i dlouholetý účastník Czech Press Photo), herec a moderátor. Člen Evropského řádu rytířů vína (Ordinis Equestris Vini Europae). Svého času soukromý nakladatel (nakladatelství „Yetti“ Brno), dnes jednatel, šéfredaktor, editor a spolumajitel pražského nakladatelství Bondy. Dlouholetý člen Syndikátu novinářů, Klubu autorů literatury faktu (KALF) a Obce spisovatelů ČR. Držitel prestižní ceny „Prémie Miroslava Ivanova“ (2008), opakovaně literární „Ceny E. E. Kische“ceny „Nejlepší povídka roku 2013“ České společnosti Sherlocka Holmese, držitel Ceny Nadace Jana Bauera „Literární pohár Jana Bauera za rok 2017“ („…za knihu Sex a erotika v dobách Karla IV. s přihlédnutím k celé jeho dosavadní tvorbě“) aj. Bližší informace o autorovi např. ve Slovníku Klubu autorů literatury faktu aj. (internet).

Autorské básně LYK vyšly v periodikách a sbornících (např. Stavitelé chrámu poezie, Řeka úsvitu, Almanach české poezie, Doteky krásného umění aj).

Ve svých knihách vypráví o cestách po exotických zemích (Mexiko, Srí Lanka, Indie + návštěva Jeho Svatosti dalajlamy, Havaj…), jindy se obrací na fascinující domácí krajinu (České středohoří, Českosaské Švýcarsko, Český ráj, Podkrkonoší, Jizerské hory, Krkonoše aj.); píše monografie neobvyklých osobností (Drakula: Krvavý Vlad III. Napichovač, Berija, Druhý muž Stalinovy diktatury: Génius zla nebo reformátor?; Plavba proti smrti. Napříč Atlantikem po stopách Alaina Bombarda; Svatý Jan Nepomuk Neumann, Hravý šoumen Jiří Císler, 13. komnaty Andreje Babiše aj.); je orientován na historii (Šašci a blázni králů, Tajemství smrti manželek Karla IV., Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského aj.), mnohdy s přesahem do oblasti alchymie a magie, okultismu či tajemných pověstí a záhad všeho druhu (literatura faktu; románová trilogie: Císařovna musí zemřít, Utajený následník, Rosekrucián; román: Ďábel na Budyni, Božká královna prokletých Adamitů, Poslední bere vše aj.), ale i do oblasti erotiky. Prestižní publikací je „Sex a erotika v dobách Karla IV.“ (2016), která vzbudila značný zájem obecné i odborné veřejnosti.

Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, obor „filozofie – ekonomické vědy“; paralelně studovanou Karlovu univerzitu v Praze, obor „orientalistika-sinologie“, nedokončil. Posléze vystudoval Muzejní propedeutiku (2013) a svoji třetí VŠ, pětileté studium na FTVS Karlovy univerzity, obor „Jóga a jógová terapie, Indická filozofie; Speciální TV“, úspěšně dokončil roku 2017. Aktuálně studuje (i přednáší) na Katedře filozofie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se od loňaského roku (čtyčleté studium – 1. ročník úspěšně završen) připravuje na obhajobu „malého“ (PhDr) i „velkého“ (PhD) doktorátu z filozofie + píše doktorskou práci.

Křest ve vlaku

Aktuálně v tisku knihy:

  • Areál Remi Apostremi Niscence (autorská sbírka básní)
  • Faun Y a Ona (milostná korespondence ve verších)
  • Špatní žáci, záškoláci a jiní géniové (autorská próza)
  • Bohemina Taboo Stories (spoluautorství) – v distrubuci
  • 60 kostliců ve skříních slavných (próza, spoluautorství)