Rainer König

Rainer König se narodil v roce 1943 v Horních Francích.

.

Po šesti letech ve službách obchodního námořnictva si dodělal maturitu a poté se věnoval studiu germanistiky, historie a zeměpisu v Erlangen.

.

Do Selbu přišel jako gymnaziální profesor, kde žije od roku 1978. Je ženatý a má dvě děti. Po té co třicet let přibližoval svým studentům jak analyzovat poetické texty, mu bylo jasné, že nyní je na řadě tvořivá práce. Od počátku psal společně se svou dcerou Birgit, která ve Frankfurtu pracuje v pátracím týmu německého celního úřadu. Společně již vydali šest románů:

.

Wilder Mann, 2008

Wilde Grenze, 2010, do češtiny přeložila Olga kupec a vyšla pod názvem „Divoká hranice“

Wildes Erwachen, 2012

Wilde Visionen, 2014

Limes – Zeit der Abrechnung, 2014

Wildes Kristall, 2016

.

Odpověď na otázku, proč se autoři věnují česko-německému vedle sebe a pospolu, je nasnadě: hranice města Selbu je z části také státní hranicí s Českem. Najednou se hranice, která byla součástí železné opony, otevřela. Kdo by neměl zájem o své nové sousedy? Radost z objevování nového, se brzy vystřídalo zděšení. Pro většinu spoluobčanů se „Tschechei“(!) zredukovala kvůli výhodnému kurzu koruny na brak a vetešnictví, ve kterém je všechno, skutečně všechno levně k sehnání. Rychle se zrodil titul prvního románu „Traurige Grenze – Smutná hranice“, (nakladatelství ji přejmenovalo na „Wilde Grenze – Divokou hranici“), neboť následky tohoto mínění se projevovaly nemilosrdně – kriminalita, jako následek prostituce, obchodu s lidmi a pašeráctví, se tak brzy stala denním chlebem pro bezpečnostní orgány v pohraničním regionu a vděčným tématem pro oba autory kriminálních románů.

.

A nyní k samotným německo-českým postavám románu, Král, Bruckner, Schuster a Kučerová spatřili světlo světa s prvním románem a věrně doprovázejí všechny další romány.

.

„Reportéři“ ale brzy narazili i na positivní vývoj obou národů vedle sebe.

.

Birgit a Rainer König pro sebe objevili styl, který snad pozitivně ocení i čtenáři: chtějí zábavnou a napínavou formou podpořit porozumění mezi sousedy – Čechy a Němci.

.