Stanislav Kubín

Stanislav Kubín, *1943, člen Obce spisovatelů a Kruhu autorů Liberecka. V roce 1987 bylo zúročeno jeho letité přátelství s Miroslavem Horníčkem zrodem cyklu pořadů „Přijďte k nám pobejt“, na které navázaly cykly „Povídání o naslouchání“, „Dotýkání“, „Doteky – plochy poznání“ a „Interview“. Na těchto pořadech se podílel s M. Horníčkem až do roku 1991 spoluautorsky a jako dramaturg. Následně až do roku 2013, byl už jediným autorem scénářů a moderátorem. Ve více jak 200 večerech bylo hosty těchto Talk show přes 170 vynikajících osobností kultury, umění, publicistiky, vědy a sportu.
Je autorem řady literárních pásem a kompozic (např. Lahodná vteřina, …kde i smrt je čistá, Kam chodí vítr spát), na svém autorském kontě má pět básnických sbírek: Dotýkání, Čas zastavení-čas Perseid, Klečící Bůh, Oblouk návratu a Ponorná řeka. Napsal téměř 200 esejů Epištolní a jiná zamyšlení. Výběr z těchto esejů pod názvem „Čtyřiatřicet zamyšlení, deset modliteb a jedno interview“, vydalo v srpnu 2012 nakladatelství VN-Věra Nosková Praha. Toto nakladatelství, (již pod názvem Jiří Nosek -KLIKA) v roce 2015 vydalo další Kubínovu knihu – soubor 18 esejů pod názvem „Dopisy člověku Nathanielovi“. Kniha zaujala, byla rychle rozebrána, a tak totéž nakladatelství vydalo v roce 2017 její druhé, rozšířené vydání. Kniha tentokrát obsahuje 21 esejů (dopisů), které jsou tematicky rámovány autorovou poezií a také myšlenkami, citáty moudrých lidí.
Kubín je rovněž autorem libreta literárně-hudební kompozice „Laudatio pro Antonína Dvořáka“. Napsal desítky vernisážních textů k výstavám výtvarníků a také filozofických i polemických článků, především v církevním tisku. V roce 2007 nakladatel Josef Vinklát vydal jako neprodejnou bibliofilii výbor z autorových vernisážních textů „Promluvy k umění“.
Spolupracoval s Českým rozhlasem (ČRo2 – Praha, pořady Dobré jitro, Nokturno nejen pro osamělé, také jako host Mikrofóra a pořadu Evy Hůlkové „Hovory“). Do roku 2015 spolupracoval i s redakcí náboženského vysílání České televize.