Literární  Františkovy Lázně – svátek literatury pozdního podzimu

 

Františkovy Lázně v listopadu jsou zvláštní kulisa: opravené lázeňské domy se skví jako zmrzlinový pohár, který v zimě neroztává, ale v ulicích moc života není.  Františkovy Lázně jsou tiché a vlídné, mají po hlavní sezóně.  A právě pro tyhle, méně rušnější Františkovy  Lázně, bez mažoretek a letních veselých průvodů, jsou tady právě  Literární Františkovy Lázně. Festival knížek a čtení, které se tak dobře hodí k pozdnímu podzimu. Dojjazyčný. Česko – německý. S mezinárodním přesahem.

Absolvovala jsem české i německé čtení v kavárně hotelu Savoy a dopolední Běh s knihou spolu s besedou s Adamem Chroustem, autorem monografie o Miroslavu Stinglovi ( oceněné mmj. Magnesií literou).

V Běhu s knihou excelovaly děti z dětského domova, které měly i nelíčené potěšení z besedy s cestovatelem s hodností indiánského náčelníka. Jiné děti se radovaly z knížky Josefa Kejhy s poetickými kolážemi Miroslava Huptycha. Mě osobně nejvíc zaujal autor Milan Hloušek, jehož prvotina byla při té příležitosti pokřtěna. Je to nejen spisovatel z Karlových Varů, ale také člověk, který se manažersky v regionu stará o potravinovou banku.

Literární Františkovy Lázně jsou inteligentním oživením kulturního života v podzimním lázeňském městě, propadajícím melancholii. Je to akce, kterou lázně vysloveně potřebují, jíž se dává najevo, že její pořadatelé myslí na všechny, které do města přivede jejich zdravotní stav nebo i potřeba si příjemně odpočinout.

 

 

Alena Zemančíková