Martin Reiner

Martin Reiner (dříve také PLUHÁČEK) se narodil 1. 8. 1964 v Brně, ale část svého dětství prožil v Janovicích nad Úhlavou. Krátce po listopadu 1989 se stal nejprve šéfredaktorem, později i majitelem nakladatelství Petrov, které se v roce 2006 přejmenovalo na Druhé město. Dvacet let vydával knihy nejpopulárnějšího českého prozaika Michala Viewegha. Dnes spisovatel na volné noze.

.
Je autorem osmi básnických sbírek, výboru fejetonů, a s Michalem Vieweghem a Pavlem Šrutem napsal i pohádkovou knihu Tři tatínci a maminka (ilustrovala Galina Miklínová). Ze čtyř prozaických knih byl jeho román Lucka, Maceška a já nominován na dvě literární ceny a obsáhlý román o básníku Ivanu Blatném Básník získal Cenu Josefa Škvoreckého, cenu Kniha roku Magnesia Litera a vyhrál též prestižní anketu Lidových novin o Knihu roku. Reinerův nejnovější povídkový soubor Jeden z milionu je z velké části věnován rodnému Brnu.

.
V letech 1996–2000 Reiner organizoval (spolu s Jiřím Kuběnou) legendární bítovská setkání českých a moravskoslezských básníků. V letech 1999–2000 pravidelně psal pro kulturní revue Neon, kterou založil a vydával. V letech 2001–2004 organizoval mezinárodní básnický festival v Olomouci Poezie bez hranic.

.
Své texty četl na mezinárodních akcích v Grenoblu, Drážďanech, Rennes, Budapešti, Bruselu, San Francisku, Madridu, Wroclawi, Vídni, Edinburghu, Berlíně, Kyjevě a jinde. Jeho knihy vyšly anglicky, maďarsky, polsky, ukrajinsky a bulharsky.
www.martinreiner.cz