SlovoAlenyVavrove2018-czf

Vážení přátelé Literárních Františkových Lázní, příznivci české a německé literatury!  

.

Vítáme vás na 21. ročníku našeho festivalu, který je jako česko-německý pořádaný teprve třetím rokem.
Letos jsme pro vás připravili bohatý program, ze kterého si jistě vybere každý to své, a to nejen proto, že letošním mottem je

.

ZÁCHRANNÁ VESTA HUMORU“.

.

Navlékněte si ji vždycky, když se vám bude zdát, že se potápíte či ztrácíte hlavu a budete si myslet, že se to už nedá přežít. Humor nadlehčuje, posiluje, někdy i dokonce člověka zachraňuje.
Náš festival ve znamení humoru letos zahájí paní
HANA MACIUCHOVÁ, která vám mj. další večer představí tři významné německy píšící autory v humorném duchu, v samostatném pořadu „Uznávám, že blouzním“.
Na Literárním sympóziu v duchu motta našeho festivalu „Záchranná vesta humoru“ vystoupí se svými příspěvky význační čeští a zahraniční hosté, např. Roswitha Schieb, Jiří Slíva, Jaroslav Rudiš, Martin Reiner, Věra Koubová, Patrik Linhart, Rolf Stemmle, Dora Kaprálová a další.
Ochutnáte s Filipem Korytou také trochu ze Slam poetry a zažijete několik křtů nových německo-českých publikací.
Potěšení Vám přinese výstava „KOČKY“ (obrazy koček s básničkami) v chebském Informačním centru od brněnské malířky ROMANY ŠTRYNCLOVÉ. Můžete se těšit také na dražbu jednoho z obrazů s básničkou A.V. – „PEPINKA“ – ve prospěch kraslického kočičího útulku „Konec toulání“.
V továrně Abydos, v rámci jejich projektu „INDUSTRY MEETS ART“, se budete moci setkat s mimořádným dílem výtvarníka a literáta IVANA BABORÁKA z Chrudimi, který se vám představí výstavou obrazů „ŠKRÁBNUTO DO SNU“.
Česko-německá autorská čtení zažijete nejenom na mnoha místech ve Františkových Lázních, ale také v Chebu, Hofu, a dokonce i v Happeningovém vlaku na cestě z Chebu do Hofu a zpět.
Než se začtete do programu, děkuji jménem pořadatelů všem, kteří nás všelijak podpořili. Děkuji ubytovatelům, překladatelům, díky patří také našemu národnímu dopravci, ČD a.s. a německému dopravci Oberpfalzbahn, muzikantům, novinářům a dalším médiím. Výrazný dík patří letos také Euregiu Egrensis.
Největší dík však míří k osvíceným vedením měst Františkovy Lázně a Hof, která pomohla v této česko- německé podobě literárky vzkřísit.

.

Co letos říci na závěr?
„Národy, které si neváží svých spisovatelů, jsou mrtvé“,
řekl někdo slavný, a já k tomu přidávám, že tu stále ještě vesele žijeme na obou stranách naší hranice, a to i díky Tobě, milovníku české a německé literatury a laskavý čtenáři!

.

vaše

.

Alena Alenka Vávrová,
básnířka, spisovatelka