František Tylšar

František Tylšar 

narozen 1966

Jahodový básník, textař, lektor vzdělávání dospělých, železniční specialista, podnikatel, v současnosti zaměstnanec vlakového doprovodu Českých drah.
Poezii se se začal věnovat teprve v roce 2009. Zpočátku jen krátkými verši pro pár přátel na sociální síti. Rok na to již vydal svoji první básnickou sbírku “Jahodové verše”.

Od roku 2013 je členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů a od roku 2016 též členem Obce spisovatelů. Má na starosti webovou prezentaci klubu, je členem výboru, šéfredaktorem a editorem klubového časopisu Literární Fórum. Od roku 2016 je též vedoucím literární skupiny českého zemského svazu FISAIC (Mezinárodní federace pro kulturu a volný čas železničářů).

Je autorem šesti samostatných básnických sbírek, spoluautorem mnoha knih, almanachů a sborníků…

 

O sobě prozradil:
“Poezii tvořím pro skupinu pravidelných čtenářů, kterým je bezplatně rozesílám prostřednictvím svého blogu Verše pro radost. Od konce roku 2010 píšu také pro místní a odborný železniční tisk. Jsem autorem a tvůrcem úspěšného mezinárodního železničního projektu Literáti na trati.
Další oblastí mé literární činnosti je tvorba písňových textů. Jsem textařem skupin “A proč ne” ze Soběslavi, která v roce 2011 a 1015 vydala vlastní CD, skupiny ŠANDORC (CD Šířím lásku) a chrudimské skupiny “DuoVP”.

V současnosti též pomáhám začínajícím autorům s vydáním jejich vlastních knih…

Ve volném čase se věnuji fotografování, četbě, hře na kytaru a zejména své rodině, která je mi velikou oporou a inspirací…”

 

Kontakty:

e mail: profandu@seznam.cz

web:    http://profandu.webnode.cz/

blog:    http://jahodovy-basnik.blog.cz/


Co pro mne znamená zpívaná poezie?

Vždy se mi líbily písňové texty, protože je to ta nejkrásnější forma poezie, předávaná nenásilným způsobem milionům posluchačů.

 Mnozí lidé na otázku, zda mají rádi poezii, odpoví jedním slovem „Ne!“  A přitom je o chvíli později slyšíte, jak si zpívají texty takových básnických legend jako Karel Kryl, Pavel Dobeš, Jaromír Nohavica či ze zahraničních například skupiny Elán…

Proto považuji za velikou čest, že mohu spolupracovat s několika hudebními skupinami a psát texty na melodie, které zná celý svět, stejně tak jako texty úplně nové, které skupina zhudební. Když pak slyším výsledek, jde mi z toho často mráz po zádech. Zpívaná poezie je pro mne tedy stále aktuální a vysokou básnickou metou, která mi přináší ty nejhezčí prožitky. A je úplně jedno, zda jsem v pozici autora nebo posluchače.