Michaela Pánková – Nováčková

Michaela Pánková – Nováčková

Spoluzakladelka Literárních Františkových Lázní. Společně  s Miroslavem Huptychem, Josefem Kejhou a Alexandrou Berkovou zorganizovali první ročník  v roce 1982, posléze  proběhlo 18 ročníků, z nichž vzešlo mnoho kvalitních českých i slovenských autorů.

“Psát jsem začala na gymnáziu – to bylo koncem šedesátých let. Psala jsem hodně a  rozesílala své básně do všech možných soutěží pro  „mladé začínající autory“. Ráda jsem jezdila na vyhlašování výsledků – ne kvůli cenám, to byl stejně většinou jen diplom, ale poznala jsem tam skvělé  literární parťáky – Sašu Berkovou, Mirka Huptycha a mnoho dalších. Později, když už jsem nebyla mladá a začínající, byla jsem zvána do porot těchto soutěží 🙂 . To už bylo méně zábavné, ale fajn bylo zase  to setkávání.

V tvorbě jsem přešla od kratších básní k rozsáhlejším kompozicím, určeným k recitaci.

/ Slunovrat,  Letnice, Živote,  Advent,  Litanie k hoře,  Via Dolorosa .Spolupracovala jsem s hudebníky, herci a výtvarníky. Premiéry byly většinou v Západočeské galerii v Plzni.

Vyšly mi tři sbírky :   Díry v punčochách  (1982),  Naboso  (1990),  Litanie k hoře  (2006)

A jestli někoho zajímá moje profese, tak jsem úča, i když jsem se pár let živila novinařinou.

V současné době už jsem  „prduch“, což znamená pracující důchodce .Stále učím (angličtinu), i když teď už jen na čtvrt plynu.”